Twoja sprawa zakończyła się na Policji czy w prokuraturze. Zapoznałeś się z zgromadzonym materiałem w czasie postępowania przygotowawczego i uważasz, że nic się dalej dziać nie powinno. Dostajesz jednak poleconym do domu zawiadomienie z sądu o terminie rozprawy a jako załącznik jest dołączony akt oskarżenia. Co dalej robić? W pouczeniu do aktu oskarżenia jest napisane, że masz 7 dni żeby wnieść pisemną odpowiedź na akt oskarżenia.
Odpowiedź na akt oskarżenia – co to jest?
Zgodnie z art. 338 § 2 k.p.k. „Oskarżony ma prawo wniesienia, w terminie 7 dni od doręczenia mu aktu oskarżenia, pisemnej odpowiedzi na akt oskarżenia, o czym należy go pouczyć.” Pisemna odpowiedź na akt oskarżenia to nic innego jak Twoje podsumowanie prowadzonego przez organa ścigania śledztwa czy też dochodzenia. Oceniasz przeprowadzone dowody i to czy zasadne wnioski z nich wyciągnął organ prowadzący postępowanie. Wskazać możesz także, że oddalone przez prokuratora czy Policję dowody były ważne dla postępowania. Możesz a właściwie powinieneś wskazać nowe dowody, mogą być to powtórzone zgłoszone a oddalone w postępowaniu przygotowawczym dowody. Zgłoszenie ich na nowo oznacza, że sąd musi się nad nimi zastanowić. Oceni czy są one zasadne dla rozstrzygnięcia sprawy. Musisz wskazać, że są niezbędne dla Twojej obrony. Zgłaszając dowód podaj co ma wykazać, jaką okoliczność ma udowodnić. Zawsze podawaj także uzasadnienie zgłoszenia dowodu bo samo żądanie przeprowadzenia dowodu może okazać się niewystarczające.
Odpowiedź na akt oskarżenia – czy warto?
Jest to prawdą, że to oskarżyciel musi wykazać winę oskarżonego w toku procesu sądowego. Samo oskarżenie nie może przesądzać o winie i skazaniu. Jednakże bycie biernym po tym jak zakończyło się postępowanie w prokuraturze czy też na Policji jest oddaniem inicjatywy oskarżycielowi. Oskarżyciel nie jest w sądzie prowadzącym postępowanie. Jest ona na równi, zgodnie z prawem, z Tobą jako oskarżonym. Odpowiedź na akt oskarżenia jest zatem Twoim działaniem w celu wykazania swojej niewinności, złożenia dowodów i własnej obrony. Brak bierności w sprawie przed sądem na pewno będzie na plus w postępowaniu. Przeciwną postawą jest bierności i czekanie na udowodnienie winy, co stanie się niechybnie gdy tylko to co ma do powiedzenia oskarżyciel będzie rozpatrywane przed sądem.
*****
Zapraszam na mój kanał na YouTube.
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Cześć, to jest komentarz.
Aby zapoznać się z moderowaniem, edycją i usuwaniem komentarzy, należy odwiedzić ekran Komentarze w kokpicie.
Awatary komentujących pochodzą z Gravatara.