Daniel Anweiler

adwokat

Prowadzę sprawy karne i jestem obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz pomocy?

Sprzeciw od wyroku nakazowego

Daniel Anweiler26 kwietnia 2023Komentarze (0)

Sprzeciw od wyroku nakazowegoOdmówiłeś przyjęcia mandatu? Zapomniałeś o sprawie a tu nagle przychodzi wyrok nakazowy z sądu. Co zrobić? Czy to już koniec i po sprawie? Nie. Musisz tylko złożyć w terminie sprzeciw od wyroku nakazowego.

Sprzeciw od wyroku nakazowego

Taki wyrok jaki otrzymałeś to wyrok nakazowy. Sąd wydaje taki wyrok na posiedzeniu niejawnym to znaczy w swoim gabinecie bez wzywania stron. Bierze pod uwagę całość akt sprawy i wydaje wyrok ale nie masz na tym etapie nic do powiedzenia poza wyjaśnieniami na Policji.

Jeżeli sąd uzna, że można Cię skazać za Twoje przestępstwo lub wykroczenia na karę grzywny albo ograniczenie wolności (tzw. odróbki) to taki wyrok nakazowy wyda. Nie będzie się Ciebie pytał ani wzywał lub zawiadamiał.

Wyrok nakazowy

Wyrok wraz z aktem oskarżenia albo wnioskiem o ukaranie (taki akt oskarżenia ale w wykroczeniach) dostaniesz pocztą do domu. Co teraz zrobić z takim listem. Możesz go awizować i odebrać na poczcie albo prosto od listonosza. Niezależnie od tego jak odbierzesz list to masz 7 dni na złożenie sprzeciwu od tego wyroku. Oczywiście jak zgadzasz się z wyrokiem i przyjmujesz karę to sprzeciwu nie składaj.

Sprzeciw od wyroku nakazowego

Sprzeciw musisz złożyć w ciągu 7 dni od dnia odebrania pisma od listonosza lub na poczcie. Składasz osobiście w sądzie lub posyłasz listem poleconym. Sprzeciw to tylko jedno zdanie. Nie musisz pisać uzasadnienia. Wystarczy, że napiszesz, że nie zgadzasz się w z wyrokiem i wnosisz od niego sprzeciw. podpiszesz się i poślesz do sądu. To w praktyce oznacza, że tego wyroku nie ma na późniejszym etapie sprawy. Sąd zawiadomi Cię o rozprawie na którą będziesz mógł pójść i złożyć wyjaśnienia a także dodatkowe dowody.

Pamiętaj tylko nie spóźnij się z terminem. Masz 7 dni na to aby złożyć sprzeciw od wyroku nakazowego.

Zapraszam na mój kanał na You Tube

Zapraszam też na mój podcast:

Photo by Andrea Natali on Unsplash

#sprawykarnekatowice #adwokatkatowice #prawo #prawokarne #odroczeniekary #dozorelektroniczny #ZK #przerwa #przerwawkarze #warunkowezwolnienie #wokanda #sankcja #adwokat #obrońca #sprawokarna #danielanweiler #katowice #bielskobiała #kraków #krakow #wrocław #wroclove #opole #bilet #sad #sąd #sprawa #grzywna #odrobki #pracespołeczne

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. kom.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: