Daniel Anweiler

adwokat

Prowadzę sprawy karne i jestem obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz pomocy?

Zapoznanie się z aktami sprawy

Daniel Anweiler12 listopada 2020Komentarze (0)

Zapoznanie się z aktami sprawy

Zapoznanie się z aktami sprawy jest możliwe na każdym etapie sprawy w prokuraturze czy w sądzie. Pamiętaj, że jest to Twoje prawo ale nikt Ci o nim nie przypomni w czasie postępowania, za jednym wyjątkiem.

Końcowe zapoznanie się z aktami

Czynność kończąca postępowanie – warto sprawdzić co jest do końca zebrane w aktach. To jest końcowe zaznajomienie z aktami sprawy. Czy trzeba zgłosić, że się wykonać  zapoznanie z aktami sprawy? Tak.

Jeżeli istnieją podstawy do zamknięcia śledztwa, na Twój wniosek o końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania, prowadzący postępowanie powiadamia o terminie końcowego zaznajomienia. Musisz zostać pouczony o prawie uprzedniego przejrzenia akt. Termin powinien być odpowiednim do wagi lub zawiłości sprawy. Oznacza to, że jak tomów akt jest dużo to w jeden dzień nie przeczytasz wszystkiego. W celu przejrzenia akt prokurator może udostępnić akta w postaci elektronicznej. Nie spotkałem się jeszcze z taką możliwością na elektroniczne zapoznanie z aktami sprawy. Może w przyszłości doczekamy się, że technologia wkroczy do prokuratury i na komisariaty.

Musisz mieć 7 dni od daty zawiadomienia o końcowym zaznajamianiu aby móc się do tego przygotować.  

Zapoznałeś z aktami sprawy i co dalej ?

W terminie 3 dni od daty zapoznania się z aktami spawy możesz składać wnioski o uzupełnienie postępowania. Termin ten jest nienaruszalny tzn. nie można go przedłużyć w sposób formalny.

Jeżeli nie zachodzi potrzeba uzupełnienia postępowania prokurator wydaje się postanowienie o jego zamknięciu. Pamiętaj Twoje czynności przy zaznajamianiu się z aktami nie poszły też w tym przypadku na marne. Masz już zrobione foto i możesz przygotować się do złożenia odpowiedzi na akt oskarżenia.

Czy warto w czasie postępowania zapoznawać się z aktami ?

Tak oczywiście, jest to wręcz wskazane. Po pierwsze wiesz co się w Twojej sprawie dzieje i możesz prowadzić swoją obronę biorąc pod uwagę co się w sprawie dzieje. Po drugie przygotowujesz się już do ewentualnego pisania odpowiedzi na akt oskarżenia.

Jak w czasie postępowania zapoznawać się z aktami. Dzwonisz do prowadzącego postępowanie i mówisz że chcesz się zapoznać z aktami sprawy i zrobić im zdjęcia. Składasz do tego formalny wniosek na biurze podawczym. Termin wybierasz dogodny dla siebie i prowadzącego postępowanie. Następnie zaopatrzony w naładowany aparat lub telefon, żeby robić zdjęcia akt, idziesz do prokuratury albo na policję. 

Pamiętaj, że jako stronie postępowania przysługuje Ci prawo zapoznania się z aktami a tak właściwie ze stanem sprawy. Nikt nie może Ci odmówić do tego prawa. 

Photo by Wesley Tingey on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. kom.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: