Daniel Anweiler

adwokat

Prowadzę sprawy karne i jestem obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz pomocy?

Usprawiedliwienie niestawiennictwa

Daniel Anweiler12 listopada 2020Komentarze (0)

Usprawiedliwienie niestawiennictwaDostałeś wezwanie do sądu. Na wezwaniu jest data i godzina oraz miejsce stawienia się (nie wstawienia). Sąd chce Cię przesłuchać albo o coś ważnego zapytać. W tym czasie masz jednak inne rzeczy już zaplanowane. Może też się zdarzyć, że przychodzi termin a Ty jesteś po prostu chory. Co zrobić w takim przypadku. Konieczne jest usprawiedliwienie niestawiennictwa w sądzie, żeby nie narazić się na grzywnę czy też doprowadzenie przez Policję.

Niestawiennictwo na wezwanie

Sąd wzywając Cię na rozprawę wymaga żebyś się stawił. Co się może stać jak się jednak nie stawisz na wezwanie (nie mówić wstawienie się do sądu bo jest to niepoprawne). Sąd może nałożyć na Ciebie grzywnę. Nie jest to miłe jak dodatkowo musisz  zapłacić paręset złotych za to, że gdzieś nie poszedłeś. Kolejnym środkiem zmuszenia Cię do stawienia się w sądzie jest doprowadzenie przez Policję. Zdarza się, że policjanci zatrzymują dnia poprzedzającego rozprawę czy też bardzo wcześniej rano aby móc wykonać doprowadzenie. Nie jest to na pewno miłe. Co zatem zrobić żeby ominąć dostanie grzywny albo bycie doprowadzonym do sądu. Musisz przesłać usprawiedliwienie niestawiennictwa.

Usprawiedliwienie niestawiennictwa – jak i gdzie złożyć?

Usprawiedliwienie niestawiennictwa z powodów innych niż zdrowotne wymaga wskazania, że masz jakieś inne wcześniej zaplanowane zadania lub wyjazd służbowy albo rodzinny który nie może być przełożony. W takim przypadku najlepiej wskazać zlecenie wyjazdu służbowego albo ważną sprawę rodzinną. Przed pandemią wskazać można było także, że ma się zaplanowany wyjazd rodzinny. Dołączało się rezerwację hotelu czy kwater i było to wystarczające. Teraz niestety nie można nigdzie pojechać zatem to usprawiedliwienie czasowo odpada. Oby na jak najkrócej. To już na szczęście nie aktualne.

Aby usprawiedliwić swoje niestawiennictwo w sądzie z powodów zdrowotnych przed okresem pandemii konieczne było uzyskanie opinii o tym, że nie możesz się stawić od lekarza biegłego sądowego. W obecnym czasie nie jest to takie proste. Wynika to z tego powodu, że takich lekarzy sądowych jest po prostu mało. Jest ich dwóch lub trzech czasem na cały okręg sądowy. W związku z tym sądy uznają informacje od lekarzy rodzinnych czy też innych lekarzy, która wskazuje na chorobę i konieczność leczenia (kwarantanny). Taki „kwit” wystarczy, żeby sąd uznał Twoją nieobecność za usprawiedliwioną. 

Jak napisać pismo o usprawiedliwienie niestawiennictwa

Piszesz do sądu pismo podając sygnaturę wskazaną na wezwaniu. Podajesz dlaczego nie możesz się na wskazany termin stawić do sądu i podpisujesz się. Pismo wysyłasz listem poleconym do sądu albo zanosisz na biuro podawcze. Ważne, żeby mieć potwierdzenie złożenia pisma. Nie jest to jednak na zasadzie złóż i zapomnij. Musisz się zorientować czy sąd Twój wniosek uwzględnił. Może się tak stać, że jednak tego nie zrobi co spowoduje, że musisz stawić się na rozprawę bo inaczej czeka na Ciebie grzywna lub nawet doprowadzenie.

*****

Zapraszam do lektury:

Oskarżony – jakie masz prawa ?

Odpowiedź na akt oskarżenia

Photo by Saúl Bucio on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. kom.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: