Daniel Anweiler

adwokat

Prowadzę sprawy karne i jestem obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz pomocy?

Oskarżony – jakie masz prawa ?

Daniel Anweiler04 sierpnia 2020Komentarze (0)

OskarżonyDostałeś do domu pocztą akt oskarżenia. Sprawa wchodzi w nowy etap. Teraz proces karny będzie się toczył przed sądem. Będziesz oskarżony. Jakie masz prawa?

Oskarżony – czyli kto?

Oskarżony to osoba wobec której prokurator lub Policja skierował akt oskarżenia do sądu. To tak z grubsza. Chodzi o to, że występując jako oskarżony masz swoje prawa. Ich przestrzeganie musi być Ci zapewnione. W postępowaniu przed sądem Twoje prawa nie zmieniają się znacznie w porównaniu z postępowaniem w prokuraturze. Możesz a właściwie powinieneś bronić swoich praw w sądzie. W spawie to nie prokurator jest już organem prowadzącym postępowanie ale stroną tak jak Ty. Ma on swoje prawa ale nie podejmuje już decyzji.

Oskarżony – od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od złożenia odpowiedzi na akt oskarżenia. Sąd doręczając Ci akt oskarżenia pouczy Cię o tym, że masz prawo w ciągu 7 dni złożyć odpowiedź na akt oskarżenia. W takiej pisemnej odpowiedzi możesz podsumować to co do tej pory wydarzyło się w Twoim postępowaniu karnym. Wskazujesz swoją ocenę zgromadzonego materiału dowodowego oraz przeprowadzonych dowodów jak i wyciągniętych z nich wniosków.

Co jeszcze napisać w odpowiedzi na akt oskarżenia?

Możesz wskazać w odpowiedzi na akt oskarżenia nowe dowody które chcesz żeby zostały przeprowadzone w czasie postępowania przed sądem. Wskazać do przeprowadzenia możesz także dowody które niesłusznie, Twoim zdanie, oddalił czy też w ogóle pominął uznając za nie potrzebne do przeprowadzenia. Musisz wykazać, że są one ważne dla Twojej obrony. Nie wystarczy jednak samo napisanie, że chcesz je przeprowadzenia dowodu ale musisz to uargumentować. Wskaż jakie fakty mają być udowodnione i dlaczego są one istotne dla sprawy. Podaj też dlaczego uważasz, że niesłusznie oddalono Twój wniosek dowodowy w postępowaniu przygotowawczym.

Po co to wszystko?

Chodzi w praktyce o to, że występując jako oskarżony możesz wykazywać się inicjatywą w procesie. Nie warto siedzieć i czekać na wyrok ale walczyć o swoje racje, żeby wykazać sądowi swoją aktywność. Po pierwsze po to, żeby sędzia widział, że Ci zależy na  sprawie i walczysz o swoje. To ma wpływ na drugie czyli to, że zgłaszasz dowody i masz realny wpływ na postępowanie. Warto zatem być aktywnym i korzystać ze swoich praw jako oskarżonego.

*****

Zapraszam na mój kanał na YouTube.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. kom.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: