Daniel Anweiler

adwokat

Prowadzę sprawy karne i jestem obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz pomocy?

Czy muszę złożyć wyjaśnienia?

Daniel Anweiler31 stycznia 2023Komentarze (0)

Czy muszę złożyć wyjaśnieniaCzy muszę złożyć wyjaśnienia? Tak i nie!!! Obecnie w procesie karnym to Twoje prawo a nie obowiązek. Możesz podać swoją wersję ale nie musisz. Nic się teoretycznie nie stanie. Tylko czy na pewno?

Czy muszę złożyć wyjaśnienia?

Całe postępowanie karne zaczyna się dla Ciebie jako strony kiedy jesteś wezwany w charakterze podejrzanego na Policję albo do Prokuratury. Jako podejrzany będziesz mieć swoje prawa w postępowaniu.

W czasie przedstawienia Ci zarzutów zostaniesz pouczony, że możesz złożyć wyjaśnienia. Możesz a nie musisz. Zatem Twoje milczenie nie może, nie powinno 🙂 być brane na Twoją niekorzyść. Tyle jednak w teorii prawa karnego a jak jest w praktyce?

Wszystko co powiesz może być użyte przeciwko Tobie w sądzie!

Każdy kto oglądał kiedykolwiek seriale kryminalne z USA zna tą formułę. Czy to znaczy, że lepiej się nie odzywać?

Tu przechodzimy co całej kwestii związanej z tym jak się układa cały proces karny. Nie ma jednej reguły.

Oczywiście jak dobrowolnie poddajesz się karze to złóż wyjaśnienia. Umożliwi to lepszą ocenę sytuacji przez prokuratora oraz pozwoli na lepsze „dobranie” kary dla Ciebie.

W sytuacji jak się przyznajesz do zarzutu to też lepiej od razu złożyć wyjaśnienia. Wtedy także kontrolujesz narrację tego jak jesteś postrzegany w sądzie i pomimo, że nie poddajesz się karze to Twoje wyjaśnienia w sądzie nie są nowością dla wszystkich.

Jak to wszystko rozegrać z tymi wyjaśnieniami?

Tak jak pisałem wyżej wszystko zależy od sprawy. Zależy też od tego „co na Ciebie mają”. Warto zatem ocenić okoliczności po pierwsze po treści samego zarzutu. Czasem bardzo dużo można na tej podstawie powiedzieć. Nie musisz się od razu opowiedzieć czy się przyznajesz czy też będziesz składać wyjaśnienia. Spokojnie z 10 minut dostaniesz na zastanowienie. Nie zmarnuj tego na googlowanie, jeżeli nie zabrali Ci telefonu bo zostałeś doprowadzony.

Jak się przyznajesz lepiej złóż od razu wyjaśnienia. Jak się nie przyznajesz to doradzam zawsze żeby poczekać aż się zapoznamy z aktami sprawy i zobaczymy co jest zgromadzone do tej pory. Nie jest to jednak nawet regułą tylko zasada od jakiej można wyjść. Jak nie składasz od razu to możesz po jakimś czasie ale warto żeby było to jeszcze zanim akt oskarżenia wyląduje w sądzie.

Wszystko zależy od sprawy, wyczucia i okoliczności.

Photo by Tingey Injury Law Firm on Unsplash

Zapraszam na mój kanał na You Tube

Zapraszam też na mój podcast

#sprawykarnekatowice #adwokatkatowice #prawo #prawokarne #odroczeniekary #dozorelektroniczny #ZK #przerwa #przerwawkarze #warunkowezwolnienie #wokanda #sankcja #adwokat #obrońca #sprawokarna #danielanweiler #katowice #bielskobiała #kraków #krakow #wrocław #wroclove #opole #bilet #sad #sąd #sprawa #grzywna #odrobki #pracespołeczne

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. kom.: +48 792 226 834e-mail: daniel.anweiler@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem daniel.anweiler@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: